Nézsai Mikszáth Kálmán Szlovák Nemzetiségi

Általános Iskola

BESZÁMOLÓ  Mrázik-Bóbis Katalin

 Először volt lehetőségem részt venni Vonások és fogások, az írás és fogalmazás tanításának jelentősége az anyanyelv tanításában alsós pedagógusok számára elnevezésű továbbképzésen Rovinjba. Nagyon vártam az utazással egybekötött tanulási lehetőséget.

Kép8kati.jpg

Erasmus pályázat keretében 2023. július 16-21-ig 1 hetes továbbképzésen vettem részt a Horvátországban, a továbbképzést a JUTAKI Bt. - Hungary Expert for Teachers and Students hirdette és szervezte meg, akiktől sok segítséget kaptam a felmerülő kérdéseimmel kapcsolatban.

 Július 16-án délután megismerkedtem a trénerekkel: Oravecz Mártával és Dr. Kivovicsné Horváth Ágnessel, akiket magával ragadó, erős egyéniségeknek ismertem meg: Az első naptól kezdve az utolsóig nagyon sok módszertani megerősítést és új ötletet kaptam tőlük. A magyar tanítása alsó tagozaton komplex egységet alkot. Az olvasás és írás jelrendszerének tanítása mellett párhuzamosan fejleszteni kell a tanulók szóbeli kifejezőképességét, az olvasást, hallott és olvasott szövegek megértését, írás, szóbeli és írásbeli szövegalkotását. A tanfolyamon ezen területeket érintették és rengeteg gyakorlati, játékos feladatot mutattak be az előadók. Rávilágítottak arra a tényre, hogy mennyire fontos a tanulók érdeklődésének fenntartása a tanítás során, mely által a játszva tanulás mellett a gyermeki kifejező kedv ösztönösen megmarad, és kerülni kell az iskolai szorongás kialakulását. Érdekes volt hallani, tanulni más-más országrészekből érkező kollégák tapasztalataiból, egy-egy kérdésből sok konzekvenciát tudtam levonni.

Kép9kati.jpgA hét kellemes hangulatú volt, a délelőtti órák gyorsan elteltek, mert ténylegesen minőségi, aktív résztvevője lehettem a tanulási, a kommunikációs folyamatoknak. Köszönöm, hogy részt vehettem a példaértékű szakmai tudással rendelkező trénerek előadásain, bízom, hogy lehetőségem adódik még tanulnom tőlük.

Mrázik-Bóbis Katalin

Mottó

„Az iskola dolga,
hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni,
hogy felkeltse a tudás iránti étvágyunkat,
hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére
és az alkotás izgalmára,
hogy megtanítson szeretni, amit csinálunk,
és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.”

(Szent-Györgyi Albert)