Nézsai Mikszáth Kálmán Szlovák Nemzetiségi

Általános Iskola

Bacsáné Matus Eleonóra

Rovinj

2023.07.16-22.

KA122-SCH-7A1AB4E3

Csapatépítés, együttműködést, empátiát, toleranciát fejlesztő technikák

 

 

Pedagógiai megújulás és tanári fejlődés a Nézsai Szlovák Nemzetiségi Általános Iskola pedagógusainak

Erasmus + tanári mobilitás pályázatunk helyszíne a Horvátországi Rovinjban volt, a JUTAKI BT.- Hungary Expert for Teachers szervezésében.

Vasárnap délben érkezés után regisztráltunk a városi gimnáziumban, ahol az elkövetkező napokban a képzés is ott folytatódott. Megismerkedtünk személyesen is Véghné Juhász Krisztinával. Megbeszéltük az ebédelés menetét, illetve felvilágosítást kaptunk a lehetőségekről élőben is.

A délutáni órákban minden csoportnak találkozója volt a képzés oktatójával. Minket Uhrin Csaba várt, akivel bevonultunk a könyvtárba és igazából már kezdetét is vette az ismerkedés. A másfél órás mini csapatépítés után együtt mentünk a vacsorára, amely minden csoport számára különböző éttermekben volt. Mi egy nagyon hangulatos tengerparti étterembe kerültünk, ahol tovább folytathattuk az ismerkedést. Annyira jól sikerült ez az este, hogy nagy izgalommal vártam a másnapi képzés kezdetét.

Hétfőn reggel megérkeztünk és mindjárt bele is vágtunk a feladatokba. A neves ismerkedéssel kezdtük, ami nagyon jól sikerült. Végre nem egy névtáblával a mellünkön ismertük meg egymás nevét, hanem egy számomra nagyon szuper játékkal. Név+ valami rám jellemző gesztussal kellett bemutatkoznunk. Ezzel jó ideig eljátszottunk, sokat nevettünk, de a nap végére mindenkinek pontosan tudtam a keresztnevét. Játszottunk még a nevekkel a lebegő taps, pozitív névmozaik, új vezetéknév és névvesztés játékokkal is. A kő-papír-olló játék új értelmet kapott számomra. Sok mozgós feladat is volt, amiben nagyon sokat nevettünk. A nap végére azt éreztem, mintha napok óta ennek a csapatnak a tagja lennék és már régebben ismernénk egymást.

Kedden nagyon melegre érkeztünk a könyvtár termébe, a hőség és levegőtlenség szinte kibírhatatlan volt. Ennek ellenére próbáltuk nagyon jól érezni magunkat. Minden reggel gesztuskörrel kezdtünk, egy gesztussal kellett bemutatni az előző napi érzelmeinket. Ezen sokat nevettünk. Játszottunk a gombolyaggal, pókhálót készítettünk egymással, amelyben megosztottuk kedvenc, illetve kevésbé kedvenc élményeinket ez elmúlt időszakról. Kicsit furcsa volt szinte ismeretlen embereknek megnyílni, de utólag azt éreztem, hogy talán könnyebb is volt, mintha közvetlen ismerősnek mondanám. Ebben a játékban is közelebb kerültünk egymáshoz, jobban megismertük egymást. A szembecsukós játékkal tovább növeltük egymás felé a bizalmunkat. Összességében az egész nap kicsit lelkisre sikeredett, de ez szemmel láthatólag senkinek nem volt ellenére. A nap végére a melegtől jól lefáradtunk, délután kicsit el is pilledtem a szálláson.

Szerdán végre egy hűvösebb, légkondicionált termet kaptunk, egészen más hangulatban kezdődött a napunk. Szintén gesztuskörrel kezdtünk, ami mára már nagyon rutinossá és kifinomulttá vált. A papírral játszottunk egész nap, többféle játékban. Hajtogattunk a papírból egy ránk jellemző dolgot. Én egy papírcsónakot hajtogattam, mert nagy vágyam, hogy vitorlázzak. Miután ezt jól kibeszéltük, egy hógolyócsatával folytattuk a napot. Volt még robotháború szintén hógolyóval, illetve rabszolgajáték üzenetekkel. Csapatokba verődtünk és így egy képregényt rajzoltunk. Minden csapat egy jelenetet rajzolt, majd továbbadta és a másik csapatnak kellett tovább gondolni. A végén nagyon vicces rajzok kerekedtek, átbeszéltük, ki hogyan és mit szeretett volna közölni.  A hangulatgéppel pedig tényleg tetőfokára hágott a jó hangulat. Ez a nap is nagyon vidáman telt.

Csütörtökön empátiafejlesztő feladatokkal indítottuk a napot és igazából egész hosszan játszottunk különböző szerepekben. Játszottunk csapatban, párban, illetve egyénileg is. A páros és csapatjátékoknál már annyira tudtunk egymással játszani, hogy nem számított, ki kivel kerül össze, mindenki nagyon jól tudott együtt dolgozni. A napot toronyépítéssel zártuk, ami jó kis kihívás volt a csapatok számára. Végül mindenkinek sikerült nagyot alkotni.

Péntek reggel már éreztük, hogy eljött az utolsó nap, a búcsúzás ideje. Kedves üzeneteket írtunk egymásnak és telefonszámot, email címet cseréltünk. Azért természetesen még mindig jókat játszottunk, Csaba próbálta feldobni a hangulatot egy kis mozgós usi-busi játékkal. A búcsúzás pillanataiban azért összeálltunk még egy csoportképre is és megkaptuk a tanúsítványt az elvégzett képzésről. Itt valószínűleg a búcsú miatt is nekem is honvágyam kezdett lenni, főleg, hogy nem voltam még ennyi időt távol a gyerekeimtől. Este aztán megbeszéltük, hogy mennyit alszunk még a találkozásig. Lelkesen készültem a másnapra, mert nagyon vártam a hajózást.

Szombat reggel a reggeli után indultunk is a kikötőbe. Izgultunk, hogy az időjárás nem szól-e bele a programba. Szerencsére szuper időnk lett. A hajókra való beosztásnál már nem igazán találkoztunk a csapattársainkkal, de együtt lehettünk a kollégáinkkal, akik szintén részt vettek más képzésekben. Nagyon jó volt velük is újra találkozni és élménybeszámolót tartani, legalábbis nagy vonalakban. A hajókirándulás fantasztikus volt, még delfineket is láttunk. A mi hajónkon egy magyar hajóinas is volt, aki sok mindent mondott el a látható természeti kincsekről. A kis tengerparti falucska Vrsar meglátogatása után, ahol nagyon finomat fagyiztunk, kávéztunk, tovább mentünk egy fjordhoz. Ott szintén kikötöttünk és elkészítették a finom ebédünket, illetve lábat lógathattunk a vízbe, a bátrabbak pedig a hajóról ugrálhattak is. Az ebéd elfogyasztása után vissza indultunk. Miután szerencsésen visszaértünk a verőfényes napsütésben, nem sokkal később nagyon borús lett az ég. Még az óvárosban sétálgattunk és beszereztük az ajándékokat a hazaiaknak.

Összegezve a hetet nagyon jól éreztem magam, nagyon sokat tanultam, amit hasznosítani is fogok a munkámban és a magánéletben is. Nagyon nagy köszönet Véghné Juhász Krisztinának a szervezésért és, hogy bármikor a segítségünkre volt. Ez nekem nagy biztonságot adott. Bízom benne, hogy a jövőben is lesz még lehetőség ilyen továbbképzésre. Tudnék még választani magamnak.

Mottó

„Az iskola dolga,
hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni,
hogy felkeltse a tudás iránti étvágyunkat,
hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére
és az alkotás izgalmára,
hogy megtanítson szeretni, amit csinálunk,
és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.”

(Szent-Györgyi Albert)